Posuzována bude novinářská hodnota snímků (informativnost, pohotovost, aktuálnost) ruku v ruce s jejich hodnotou estetickou. Snímky jsou porotě prezentovány anonymně. Porota má právo většinou hlasů v zájmu ocenění snímků rozhodnout o případném převedení prací do jiné kategorie nebo ocenit jen některý snímek ze série či neudělit některou z cen. Právo neudělit cenu se vztahuje na všechny ceny soutěže.

Složení poroty FOTO:

PETR JOSEK, fotograf, ČR – předseda poroty

Narozen v Brně, ČR. K profesi fotoreportéra se dostal přes různá zaměstnání – od asistenta kamery a filmové a televizní produkce až po laboranta a fotoreportéra České tiskové kanceláře. Od r.1990 fotoreportérem agentury Reuters, pro kterou fotografoval dramatické události v Bosně, Chorvatsku, Srbsku, Pobaltských republikách a v Albánii, oba převraty v Rusku, život v Iráku těsně po svržení Saddámova diktátorského režimu. Je držitelem řady novinářských ocenění, mj. autorem nejznámější Fotografie roku soutěže Czech Press Photo 1997. Respektovaným neoficiálním učitelem řady mladých fotoreportérů.

RON HAVIV, fotograf VII Photo Agency, USA

Vynikající fotoreportér Ron Haviv, spoluzakladatel fotografické agentury VII, dokumentuje konflikty a humanitární krize po celém světě. Jeho práce představila mnohá muzea a galerie, včetně Louvru a Organizace spojených národů. Vydal kritikou vysoko ceněné fotografické publikace: Blood and Honey: A Balkan War Journal, Afghanistan: On the road to Kabul a Haiti: 12. January 2010. Haviv se stal ústřední postavou v šesti dokumentárních filmech, včetně National Geographic Explorer. Film s názvem Freelance in a World of Risk, pojednává nebezpečích spjatých s válečnou fotografií.

ED KASHI, fotograf VII Photo Agency, USA

Ed Kashi se narodil v roce 1957, fotoreportér, filmař, pedagog. Od roku 2010 je členem VII Photo Agency. Věnuje se dokumentování sociálních a politických problémům, které definují naší dobu. Kashi je uznáván za přesvědčivé ztvárnění lidského údělu Od roku 1990 spolupracuje s National Geographic Society. Mezi jeho klienty patří magazíny jako The New York Times Magazine, Mediastorm, Ford Foundation, Robert Wood Johnson Foundation, GEO, Newsweek. Kromě práce pro redakci, vlastní tvorby, Kashi také přednáší studentům fotografie o reportážní, dokumentární fotografií a multimédiích. Za svou práci získal několik ocenění.
V roce 2002, Kashi ve spolupráci se svou ženou, spisovatelkou a filmařkou Julie Winokur. Založil neziskovou organizaci TALKING EYES MEDIA, která vyrobila řadu oceněných krátkých filmů, výstav, knih a multimediálních děl zkoumajících významné sociální otázky.

EDA KAUBA, ČR

Eda Kauba vystudoval Grafickou průmyslovku Hellichova a Fakultu žurnalistiky Univerzity Karlovy.
Pracoval v pobočce britské reklamní agentury Saatchi and Saatchi, v reklamní agentuře Euro RSCG a nyní ve francouzské nadnárodní komunikační agentuře HAVAS, ve všech agenturách na pozici kreativního ředitele.
Byl mnohokrát členem porot zahraničních reklamních festivalů: Golden Drum, Eurobest, ADC of Europe a dalších. Předsedou poroty se stal na festivalu Art Directors Club of Europe v Barceloně, Zlatý Klinec v Bratislavě , Red Apple v Moskvě.
Je nositelem několika desítek zahraničních cen za kreativitu – Cannes Lion, New York Festival, Shark, Eurobest, Epica, Golden Drum a dalších.
V roce 2010 dostal od Art Directors Club Czech Republic cenu za osobní přínos české reklamě.

ANTONÍN KRATOCHVÍL, fotograf VII Photo Agency, ČR

Narodil se v roce 1947 v Lovosicích, kde měl jeho otec fotoateliér. Z politických důvodů nemohl studovat, a tak v roce 1967 odešel do zahraničí. Vystudoval Akademii Gerrita Rietveltda v Nizozemí. V roce 1972 odjel do Spojených států, kde fotografoval pro prestižní noviny a časopisy. Patří mezi zakládající členy fotografické agentury Sedm (VII Photo Agency). V roce1999 ho časopis American Photo zařadil mezi sto nejvýznamnějších osobností světové fotografie. Věnuje se hlavně dokumentární fotografii, za kterou byl několikrát mezinárodně oceněn. Je například držitelem čtyř cen World Press Photo nebo Lucy Award za celoživotní přínos fotožurnalismu. V roce 2014 byl Asociací profesionálních fotografů České republiky vyhlášen osobností české fotografie.

FILIP LÁB, pedagog, ČR

Filip Láb vystudoval Filmovou a televizní fakultu Akademie múzických umění, katedru fotografie, kde v roce 2011 získal titul Doc.
Filip Láb v období 2001 – 2005 externě spolupracoval s UK FSV, následně od roku 2010 působí jako proděkan pro public relations a zástupce ředitele Institutu Komunikačních studií a žurnalistiky na FSV UK. Dále je od roku 2012 předseda oborové rady Mediální studia, garant doktorského studia v oboru Mediální studia a vedoucí Centra doktorských studií MS a od roku 2013 člen správní rady Českého centra pro investigativní žurnalistiku.
Ve výuce se věnuje vizuální komunikaci se zaměřením na fotografii, fotožurnalismus, teorii a praxi klasické a digitální fotografie. Zabývá se problematikou přechodu média fotografie od analogové k digitální podobě a jejímu fungování v rámci nových médií.

HERBERT SLAVÍK, fotograf, ČR

Narozen v Praze, v letech 1990 – 2002 zakladatel a vedoucí fotooddělení deníku MF DNES a fotografické agentury MAFA, od roku 2003 volný fotograf. Od 90. let se věnuje portrétování českých osobností v rámci dlouhodobého projektu Tváře, který byl prezentován na samostatných výstavách doma i v zahraničí. V r. 2010 rozšířil tuto kolekci o vojáky působící v zahraničních misích Armády České republiky. Osobnosti veřejného života jsou i tématem souboru fotografií Plzeňské ikony, vznikajícího v rámci projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015.Ve spolupráci s deníkem MF DNES realizuje od r. 2004 projekt Češi roku, zachycující na společných fotografiích nejvýraznější aktéry společenského dění. V r. 2002 oceněn Grantem primátora Prahy v soutěži Czech Press Photo za cyklus Pražské osobnosti. V r. 2004 získal hlavní cenu kategorie Umění soutěže Czech Press Photo. Významnou součástí tvorby je také sportovní fotografie. Je držitelem ocenění za nejlepší sportovní fotografii roku 1986,1996,1997. Od r. 1992 fotografuje pravidelně olympijské hry. Je autorem a spoluautorem mediálních kampaní a dvou desítek knižních publikací.

TAMAS SZIGETI, fotograf, prezident Association of Hungarian Press Photographers, Maďarsko

Narozen v Budapešti. V letech 1978 – 1992 fotografem několika maďarských časopisů a politického deníku Magyar Hirlap, kde se stal v r. 1993 vedoucím fotografického oddělení. V r. 2002 obrazovým redaktorem časopisu Best Magazine, r. 2003 obrazovým redaktorem politického týdeníku 168 Óra, r. 2005 obrazovým redaktorem prestižního ekonomického týdeníku Figyelo. Od r. 2011 je oficiálním fotografem maďarské vlády. Od r. 2005 je střídavě ve funkci tajemníka a prezidenta Association of Hungarian Press Photographers. Je rovněž několikanásobným porotcem soutěže Hungarian Press Photo.

Složení poroty VIDEO:

Josef HARVAN, režisér, scenárista a producent - předseda poroty

Narozen 18. 5. 1947 v Praze. V roce 1973 absolvoval FAMU katedru Filmové a televizní režie. Od roku 1974 pracoval jako režisér v Československém armádním filmu, od roku 1985 v Krátkém filmu a v roce 1992 založil vlastní produkční společnost Video Golem, která se v roce 2011 transformovala do společnosti Made by Golem s.r.o. Jeho tvorba vyznačující se dokumentaristickou pohotovostí, živým zájmem o veškeré dění a zejména schopností nalézat a formulovat témata čítá kolem 320 titulů. Od méně než desetiminutových až po téměř hodinové. Je tvůrcem i řady mnoha dílných dokumentárních cyklů např. Příběh české a slovenské fotografie, Podzemní Čechy I. a II. a Cesta k vítězství. Za své filmy obdržel i řadu cen na mezinárodních a domácích festivalech.

ALOIS FIŠÁREK, střihač a vysokoškolský pedagog v oboru střihu

V roce 1968 dokončil studia na katedře střihu FAMU. Jako střihač působil v letech 1965–1972 u Československého armádního filmu, 1974–1996 u Krátkého filmu. V letech 1968–2002 vyučoval na FAMU, kde vedl katedru střihové skladby, dnes vyučuje na Filmové akademii Miroslava Ondříčka v Písku. Je držitelem Českého lva za střih u filmů Akumulátor 1, Kolja, Kanárek, Tmavomodrý svět a Kuky se vrací.

MARTINA HYNDRÁKOVÁ, partnerka mediální agentury STARLEM

Marketingová konzultantka se specializací na onlinové komunikační strategie malých a středních firem, lektorka prezentačních dovedností. Dvanáct let strávila v řídících pozicích firem v oboru informačních technologií a osm let věnovala úspěšné kariéře v oboru boje proti softwarovému pirátství. Vystudovala obor marketingové a PR komunikace na VŠMVV. Od roku 2008 se naplno věnuje komunikaci firem s jejich zákazníky prostřednictvím onlinových nástrojů. Spolu se svými klienty vytvořila desítky vizuálních identit firem a internetových projektů, ve kterých hrají hlavní roli fotografie a multimédia.

OLGA SOMMEROVÁ, režisérka dokumentárních filmů a pedagožka

Narozena 2. 8. 1949 v Praze. V roce 1977 absolvovala FAMU – katedru dokumentární tvorby. V letech 1991 – 2002 vyučovala na pražské FAMU, od roku 1994 vedla osm let katedru dokumentární tvorby. V roce 1995, na základě habilitační přednášky Dokumentární film - má láska, byla jmenována docentkou. Od roku 2005 do roku 2009 vyučovala jako mimořádná profesorka na Akademii umění v Bánské Bystrici. Natočila přes sto dokumentárních filmů, za něž získala čtyřicet cen na domácích a mezinárodních filmových festivalech. Ve svých filmech se zabývá tématy sociálními a mezilidskými vztahy, později významnými osobnostmi a fenomény společenského a uměleckého života, feminismem a nedávnou historií naší země. Na základě úspěšného filmu O čem sní ženy vydala tři stejnojmenné knihy rozhovorů, a knihu O čem sní muži, které se staly bestsellery. Je předsedkyní Filmového a televizního svazu, zastupitelkou na radnici Prahy 7 za Stranu zelených.

MIRO ŠVOLÍK, fotograf

Miro Švolík sa narodil v roku 1960 v Zlatých Moravciach na Slovensku. Fotografiu študoval 4 roky v Bratislave na Strednej umelecko-priemyselnej skole a 6 rokov na Katedre fotografie na FAMU v Prahe. Od roku 1988 pracuje ako umelecký fotograf v slobodnom povolaní. Žije v Prahe. Od roku 2009 vyučuje na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave, kde je vedúcim Ateliéru kreatívnej fotografie. V roku 1990 získal cenu ICP v New Yorku (Young Photographer, Sixth Annual Infinity Awards, International Center of Photography). Od roku 1984 usporiadal približne 60 samostatných fotografických výstav a zúčastnil sa na približne 200 skupinových výstavách. Svoje fotografie vystavoval v rôznych krajinách Európy, niekoľko krát v USA. V roku 2005 vyšla kniha s jeho čiernobielymi analógovými fotografiami, s názvom Cesta do středu. Rád fotografuje z vtáčej perspektívy a fotografie vytvára často spôsobom koláže a montáže. Posledných 5 rokov foto-montáže vytvára aj v počítači. Jeho najnovšie digitálne fotografie vyšli v roku 2010 v katalógu s názvom Veľká žena malý muž. Webové stránky: www.mirosvolik.cz

JAN VANIŠ, kameraman a fotograf

Narozen v Praze v r. 1950. Absolvent katedry kamery na FAMU v Praze. Po ukončení studií v roce 1974 pracoval pro Krátký film Praha jako asistent kamery a později jako kameraman. Od roku 1990 pravidelně spolupracuje s Českou televizí. V témže roce se stal zakládajícím členem fotografické skupiny SIGNUM, jejíž výstavy se konaly v Německu, Francii, Itálii a Izraeli. V roce 1997 natočil seriál Příběh české a slovenské fotografie (rež. Josef Harvan), v letech 1996 – 1998 sedmdesátisedmidílný dokumentární seriál o české historii Kronika česká (rež. Maxmilián Petřík). S režisérem Josefem Harvanem natočil v letech 2000 a 2009 seriál Podzemní Čechy I-II.V letech 2008 – 2010 spolupracoval jako kameraman na seriálu 72 jmen české historie, což jsou dokumenty o osobnostech, jejich jména jsou umístěna na fasádě Národního muzea v Praze. Za svůj dosavadní profesní život natočil přes pět set dokumentů o výtvarném umění, architektuře, přírodě, letectví, též vzdělávací a vědecké filmy. Na filmových festivalech byly některé filmy na kterých se podílel oceněny hlavní cenou."